Ders AdıKodu Yerel KrediAKTS Ders (saat/hafta)Uygulama (saat/hafta)Laboratuar (saat/hafta)
Mimarlıkta Yaşam Döngüsü MİM429224200
ÖnkoşullarYok
YarıyılGüz, Bahar
Dersin Diliİngilizce, Türkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüSeçmeli @ Mimarlık Lisans Programı
Ders KategorisiTemel Meslek Dersleri
Dersin Veriliş ŞekliYüz yüze
Dersi Sunan Akademik BirimMimarlık Bölümü
Dersin KoordinatörüGökçe Tuna Taygun
Dersi Veren(ler)Çiğdem Polatoğlu
Asistan(lar)ı
Dersin AmacıYapı, yapı ürünleri ve çevre ilişkisine yönelik konularda bilinçlendirme ve bilgilendirme, Sağlıklı yapma çevrelerin oluşturulabilmesi için doğru ürün seçim kararlarının verilmesi, bu kararı verebilmek için de doğru ürün bilgilerine sahip olunması gerektiği bilincini kazandırma, Yapı ve yapı ürünlerinin çevreye olası etkilerini inceleyen Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi hakkında bilgilendirme, amaçlanmaktadır
Dersin İçeriğiYapı, Yapı ürünleri ve Çevre İlişkisi; Yaşam Döngüsü; Mimarlıkta yaşam Döngüsü-yapı ve yapı ürünlerinin yaşam döngüsü; Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD)- Çalışmanın Tanımlanması, Envanter Analizi, Etki Değerlendirmesi, Değerlendirmenin Yorumlanması; Mimarlıkta Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi-Yapı ve Yapı Ürünlerinin YDD’ si, Mimarlıkta YDD’ ye Örnek Modeller, Yapı ve Yapı Ürünlerinin YDD’ sine Yönelik Örnek Çalışmalar
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
 • • Tuna Taygun G., (2005), Yapı Ürünlerinin Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine Yönelik Bir Model Önerisi, Yayınlanmamış Doktora Tezi, YTÜ FBE, İstanbul.
 • • Curran, M. A., Overly, J. G., Hofstetter, P., Muller, R. ve Lippiatt, B. C., (2002), BEES 2.0, Building for environmental and Economic Sustainability Peer Review Report, NISTIR 6865, National Institute of Standards and Technology (NIST), Washington, D. C..
 • • Anderson, J., Shiers, D. E. ve Sinclair, M., (2002), The Green Guide to Specification an Environmental Profiling System for Building Materials and Components, 3rd edition, Blackwell Science Ltd., Oxford.
 • • Scheuer, C.W. ve Keoleian, G.A., (2002), Evaluation of LEEDTM Using LCA Methods, National Institute of Standards and Technology, NIST GCR 02-836.
 • • Anderson, J. ve Edwards, S., (2000), Addendum to BRE Methodology for Environmental Profiles of Construction Materials, Components and Buildings, DETR Framework Project: Support for Government Policies on Sustainable Development, BRE Ltd., Watford.
 • • Jönsson, A., (2000), “Tools and Methods for Environmental Assessment of Building Products-Methodological Analysis of Six Selected Approaches”, Building and Environment, 35: 223-238.
 • • Harris, D. J., (1999), “A Quantitive Approach to the Assessment of the Environmental Impact of Building Materials”, Building and Environment, 34: 751-758.
 • • Spiegel, R. ve Meadows, D., (1999), Green Building Materials A Guide to Product Selection and Specification, John Wiley & Sons, Inc., USA.
 • • Woolley, T., Kimmins, S., Harrison, P. ve Harrison, R., (1997), Green Building Handbook/ A Guide to Building Products and their Impact on the Environment, E&FN Spon, London.
 • • Jensen, A. A., Hoffman, L., Moller, B., Schmit, A., Christiansen, K., Elkington, J. ve Dijk, F. V., (1997), Life Cycle Assessment, A Guide To Approaches, Experiences and Information Sources, European Environment Agency, Denmark.
Opsiyonel Program BileşenleriYok

Ders Öğrenim Çıktıları

 1. Çevresel Sistemler hakkında bilgi sahibi olmak
 2. Sürdürülebilir Tasarım becerisi kazanmak
 3. Yapı Malzemeleri ve Uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak
 4. Araştırma ve Eleştirel Düşünme Becerisi kazanmak

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

HaftaKonularÖn Hazırlık
1Tanışma, programın tanıtımı NA
2Yapı, Yapı ürünleri ve Çevre ilişkisi / NA
3Yaşam Döngüsü ve Mimarlıkta Yaşam Döngüsü NA
4Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi - Çalışmanın Tanımlanması, Envanter Analizi NA
5Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi - Etki Değerlendirmesi, Değerlendirmenin NA
6Mimarlıkta Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi - Yapı ve yapı ürünlerinin YDD’ si NA
7Ara Sınav NA
8Mimarlıkta Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine Örnek Modeller-LEED Modeli ve bu model ile değerlendirilmiş bir yapının incelenmesi NA
9Mimarlıkta Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine Örnek Modeller-BEES Modeli ve bu model ile değerlendirilmiş bir yapı ürününün incelenmesi NA
10Mimarlıkta Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine Örnek Modeller-BRE Modelleri (BREEAM, EcoHomes, Envest, Environmental Profiles, SMARTWaste) ve bu modeller ile değerlendirilmiş bir yapı ya da yapı ürününün incelenmesi NA
11Mimarlıkta Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine Örnek Modeller-Yapı ürünlerinin YDDsine Yönelik TunaTaygun Modeli NA
12Öğrenci sunumları NA
13Öğrenci sunumları NA
14Öğrenci sunumları NA
15Öğrenci sunumları NA
16Final SınavıNA

Değerlendirme Sistemi

EtkinliklerSayıKatkı Payı
Devam/Katılım16
Laboratuar
Uygulama
Arazi Çalışması
Derse Özgü Staj
Küçük Sınavlar/Stüdyo Kritiği
Ödev
Sunum/Jüri
Projeler
Seminer/Workshop
Ara Sınavlar230
Final170
Dönem İçi Çalışmaların Başarı Notuna Katkısı
Final Sınavının Başarı Notuna Katkısı
TOPLAM100

AKTS İşyükü Tablosu

EtkinliklerSayıSüresi (Saat)Toplam İşyükü
Ders Saati133
Laboratuar
Uygulama
Arazi Çalışması
Sınıf Dışı Ders Çalışması84
Derse Özgü Staj
Ödev
Küçük Sınavlar/Stüdyo Kritiği
Projeler
Sunum / Seminer
Ara Sınavlar (Sınav Süresi + Sınav Hazırlık Süresi)210
Final (Sınav Süresi + Sınav Hazırlık Süresi)120
Toplam İşyükü :
Toplam İşyükü / 30(s) :
AKTS Kredisi :
Diğer NotlarYok