Ders AdıKodu Yerel KrediAKTS Ders (saat/hafta)Uygulama (saat/hafta)Laboratuar (saat/hafta)
İşletmelerde Stratejik İnsan Kaynakları YönetimiISL520537.5300
ÖnkoşullarYok
YarıyılBahar
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiYüksek Lisans
Dersin TürüSeçmeli @ İşletme ABD İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı
Ders KategorisiUzmanlık/Alan Dersleri
Dersin Veriliş ŞekliYüz yüze
Dersi Sunan Akademik Birimİşletme Bölümü
Dersin Koordinatörü
Dersi Veren(ler)Salih Durer
Asistan(lar)ıYasemin Bal
Dersin AmacıBu dersin amacı, günümüzde stratejik bir role sahip olan insan kaynakları yönetiminin, rekabet avantajı elde etmedeki öneminin vurgulanması ve tüm İK süreçleri ile fonksiyonlarının stratejik bir bakış açısı ile yönetilmesi ve tasarlanması gerekliliğinin ele alınmasıdır.
Dersin İçeriğiDers kapsamında insan kaynakları yönetiminin stratejik önemi ve rekabet avantajı elde etmedeki rolü analiz edilecek; ayrıca işletmelerin insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarını ve süreçlerini, izledikleri stratejilere uygun bir biçimde tasarlamalarının gerekliliği üzerinde durulacak ve her bir İK fonksiyonunun stratejik bakış açısı ile yönetilmesine ilişkin süreçler açıklanacaktır.
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
  • William P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.
  • Jeffrey E. Mello, Strategic Human Resource Management, South Western College Publishing, 2010.
  • Michael A. Armstrong, Strategic Human Resource Management: A Guide to Action, Kogan Page, 2008.
  • Randall S. Schuler ve Susan E. Jackson, Strategic Human Resource Management, Wiley-Blackwell Publishing, 2007.
  • William P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.
Opsiyonel Program BileşenleriYok

Ders Öğrenim Çıktıları

  1. Öğrenciler, bu ders kapsamında günümüzde işletmeler için en değerli rekabet avantajı aracının insan kaynakları olduğunu kavrayabilecek
  2. İnsan kaynakları yönetiminin stratejik rolünü anlama
  3. Tüm İKY süreçlerinin işletme hedefleri, amaçları ve stratejileri ile uyumlu olacak biçimde bütüncül bir bakış açısı ile yönetilmesi gerekliliğini anlama
  4. İnsan kaynakları yönetiminin işletmelerdeki stratejik önemini anlama

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

HaftaKonularÖn Hazırlık
1Derse giriş: İnsan Kaynakları Yönetiminin Evrimi ve GelişimiWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.1-50.
2İnsan Kaynakları Yönetimine Stratejik Bakış: Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminin Gelişimi ve Değişen RolleriWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.50-80.
3İşletmenin Rekabet Stratejileri ve İKY İlişkisi: İKY’nın Stratejik Kararlardaki RolüWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.80-120.
4Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminde İç Çevrenin Rolü: İşletme Stratejileri ve Örgüt Kültürü William P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.120-160.
5Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminde Dış Çevrenin Rolü: Rekabetçi Güçlerin AnaliziWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.160-250.
6Stratejik İKY ve Global Perspektif: Kültürel Farklılıkların Yönetilmesi William P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.250-300.
7İKY Fonksiyonlarına Stratejik Bakış: Stratejik İK PlanlamaWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.300-350.
8Vize
9İKY Fonksiyonlarına Stratejik Bakış: Personel Seçme ve Yerleştirme StratejileriWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.350-400.
10İKY Fonksiyonlarına Stratejik Bakış: Performans Değerlendirme StratejileriWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.400-450.
11İKY Fonksiyonlarına Stratejik Bakış: Stratejik Ücret YönetimiWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.450-500.
12İKY Fonksiyonlarına Stratejik Bakış: Stratejik Kariyer YönetimiWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.500-550.
13İKY Fonksiyonlarına Stratejik Bakış: Personeli Elde Tutma Stratejileri- Eğitim ve GeliştirmeWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.550-600.
14İnsan Kaynakları Yönetimi Bilgi Sistemlerinin Stratejik RolüWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.600-630.
15Sosyal Medya Kullanımı ve Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimindeki RolüWilliam P. Anthony, Pamela L. Perrewe ve K. Michele Kacmar, Strategic Human Resource Management, The Dryden Press, 1996.ss.630-660.
16Final

Değerlendirme Sistemi

EtkinliklerSayıKatkı Payı
Devam/Katılım
Laboratuar
Uygulama
Arazi Çalışması
Derse Özgü Staj
Küçük Sınavlar/Stüdyo Kritiği
Ödev
Sunum/Jüri
Projeler130
Seminer/Workshop
Ara Sınavlar130
Final140
Dönem İçi Çalışmaların Başarı Notuna Katkısı
Final Sınavının Başarı Notuna Katkısı
TOPLAM100

AKTS İşyükü Tablosu

EtkinliklerSayıSüresi (Saat)Toplam İşyükü
Ders Saati143
Laboratuar
Uygulama
Arazi Çalışması
Sınıf Dışı Ders Çalışması105
Derse Özgü Staj
Ödev104
Küçük Sınavlar/Stüdyo Kritiği
Projeler120
Sunum / Seminer310
Ara Sınavlar (Sınav Süresi + Sınav Hazırlık Süresi)120
Final (Sınav Süresi + Sınav Hazırlık Süresi)125
Toplam İşyükü :
Toplam İşyükü / 30(s) :
AKTS Kredisi :
Diğer NotlarYok